Tutsak Mayıs ‘ta Vizyonda.

Tutsak, 90’lı yıllarda gözlerden uzak kırsal bir bölgede yer alan bir akıl hastanesinde geçen olayları ve olayların içinde yer alan kişileri merkez almaktadır. Filmde özellikle kadına ve akli durumları tacize ve istismara müsait insanların maruz kaldıkları şiddet seyirciyi rahatsız etmeyecek düzeyde, daha çok metaforlar üzerinden verilerek, her ne kadar günümüzde özellikle hastane denetimlerinin artması ile düzeliyor gibi görünse de toplumun bilincini uyandırmak amaçlanmaktadır. Unutmamak lazımdır ki; toplumda bu tarz şiddet olaylarının olması bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır.

Dönem koşullarında akıl hastalarının aileleri tarafından dışlanmasının ve bunun bir utanç kaynağı olduğu düşünülmesi nedeniyle hastalar ve hastane çalışanları baş başadır. Denetimlerin de günümüzdeki kadar sık ve hassas olmaması, hastane çalışanlarının içindeki bastırılmış şiddet ve sadist duyguların daha rahat bir şekilde açığa çıkmasına neden olmaktadır. Söz konusu hastanede hastalara günümüzde onaylanmayacak tedavi yöntemlerinin yanı sıra, özellikle kadın hastalara psikolojik tacize kadar uzanan işkenceler ve baskılar uygulanmaktadır. Dönemki hastane çalışanlarından bazıları hastanede yaşananları onaylamasa da gerek korkudan gerekse bürokratik engellerden dolayı, ya durumu görmezden gelmekte ya da bir şey yapamamaktadır. Film, ilerleyen bölümlerinde seyirciyi hastane çalışanlarının hastalara neden bu kadar rahatça baskı kurabildiklerini açıklamak için başhekimin sırrına yönlendirmektedir. Başhekim, kadınlara karşı takıntılı ve sadist eğilimleri olan bir kadın katilidir.

Film genel olarak o dönemde akıl hastalarına olan yaklaşımın, ihmalin ve şiddetin boyutlarını inceliyor. Özellikle kadına şiddet konusunda toplumun içinde bulunduğu psikolojik buhran ve erkek egemen bir toplumda kadına istediği her şeyi yapma hakkı bulunduğunu düşünen zihniyetleri ortaya çıkarmayı hedefliyor. Hala günümüzde bile aşılamamış bir durum olan kadına şiddet ve erkeklerin -eğitim durumu ve yaşı her ne olursa olsun-  bastırılmış şiddet arzularını kolay kurban olarak gördüğü kadınlar üzerinde icra etmeleri olgularına değiniyor.

 

 

 

Beyza Çimenot Filmi

TUTSAK

GÖSTERİM TARİHİ: MAYIS 2018

 

 

OYUNCULAR:

TÜRKAN KILIÇ

YAŞAR AYDINLIOĞLU

TAYFUN SAV

UMUT ÖZKAN

REYHAN İLHAN

ECE BAYKAL

İBRAHİM MURATOĞLU

ŞENAY GÜRSOY

DEMİR PARSCAN

 

KÜNYE:

SENARYO VE YÖNETMEN……………………………………………………….. BEYZA ÇİMENOT

YAPIMCI……………………………………………………………………………………. ŞENAY GÜRSOY

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ………………………………………………. MALİK EJDER ŞENTÜRK

UYGULAYICI YAPIMCI……………………………………………………………… ÖZGÜL CANİŞÇİ

SANAT YÖNETMENİ……………………………………………………………………. SUMRU AYTAÇ

IŞIK ŞEFİ………………………………………………………………. YUSUF EROL – GÖKHAN CALP

KURGU……………………………………………………………………………………………….. ÇAĞRI ECE

CAST………………………………………………………………….. ŞENAY GÜRSOY MANAGEMENT

KOSTÜM……………………………………………………………………………………. BURCU HANÇER

BASIN & HALKLA İLİŞKİLER…………………………………………………KIVANÇ TERZİOĞLU

SOSYAL MEDYA…………………………………………………………………………… EMRAH ALSAN

GRAFİK TASARIM……………………………………………………………………………… EMRAH ARI

 

www.tutsakfilm.com

instagram / twitter / facebook

tutsakfilm

News Reporter